|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Türkiye’nin İlk ‘Geronteknoloji Merkezi’ Açıldı
  • Reklam

Türkiye’nin İlk ‘Geronteknoloji Merkezi’ Açıldı

Türkiye’nin “Geronteknoloji” alanındaki ilk merkezi “Yaşlılık ve İnovasyon: İstanbul Geronteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (İst-GETAM)” törenle açıldı.

14 Aralık 2017 - 03:39

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürüttüğü projeyle kurulan Türkiye’nin “Geronteknoloji” alanındaki ilk merkezi “Yaşlılık ve İnovasyon: İstanbul Geronteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (İst-GETAM)” törenle açıldı.

İst-GETAM’ın, İÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde düzenlenen açılış programına, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz da katıldı.

Merkez kesilen kurdele hizmete girdi. Açılışın ardından toplantı salonunda konuşmalar gerçekleştirildi.

İst-GETAM TANITILDI

İst-GETAM'da yaşlılarda düşmeye yol açabilecek kas-iskelet sistemi problemleri, denge sorunları, kardiovaskuler sistem problemleri tespit edilecek. Düşme riski tespit edilen yaşlılar proje iştirakçileri Bahçelievler Belediyesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aracılığı ile tedavi edilecek. Merkezde aynı zamanda rehabilitasyon hizmeti de sunulacak. Yaşlıların bakımını üstlenen yakınlarına, Ar-Ge yapmak isteyen araştırmacılar ve lisans-lisansüstü öğrencilere eğitimler verilecek.

GERONTOLOJİ ÇALIŞMALARINA ÖNEMLİ KATKI

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi’ndeki merkezin açılışında, İÜ’nün bilgi üretiminde ve topluma hizmette öncü vizyonla hareket ettiğini belirtti. 
Prof. Dr. Mahmut Ak İst-GETAM'ın Gerontoloji alanında yürütülecek çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını belirterek "Sağlık bilimleri fakültesi gerçekten proje üreten, patent, faydalı modeller ve tasarım çalışmalarını sürdüren, bunları tescilleyen ve sektörle buluşturan, bir araştırma üniversitesinde olması gereken çalışmaların bütünlük içerisinde sergilendiği bir Fakültemizdir.” dedi.  

YAŞLILIKLA İLGİLENEN BİLİM DALI GERONTOLOJİDİR

 

İÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül; “Yaşlılıkla ilgilenen bilim dalı Gerontolojidir. Gerontoloji bilim dalı, Türkiye’de ilk defa İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur.  İlk mezunlarımızı gelecek sene vereceğiz, yaşlılık ve inovasyonun Türkiye ve Dünya için çok önemli.” diyerek yaş ortalamasının 80′e kadar çıktığını söyledi.
Projede gelinen aşamayı değerlendiren İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül "954 bireyi değerlendirdik, 886 yaşlı kaydı düşme riski tespit ettik. Yaklaşık 200-250 civarında hastamızda düşme riskini değerlendirip, rehabilitasyona başladık. Biz burada tedavi yapmıyoruz, rehabilitasyon yapıyoruz. Projede, özellikle aile gerontoloğu kavramını oturtmaya çalışacağız. Her mahalleye bir aile gerontoloğu yerleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü yaşlı bireylerin kendilerine özel desteklere ihtiyacı var. Projemiz için bir web portalı da kurduk. Seçtiğimiz pilot bölge Bahçelievler’di. Fakat merkezimiz artık yaşlı bakım evlerine, aile fertlerine, araştırmacılara ve staj yapmak isteyen öğrencilerimize de açılıyor” bilgisini paylaştı.  

ALTUNAY AKADEMİK DÜNYA’YA SESLENDİ

Açılışın onur konuğu olan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da kürsüden Akademik Dünya’ya seslendi ve ilçede yaşlı nüfus için yapılan hizmetleri anlattı ve şunları söyledi :

"İlçemizde Yaşlı Nüfusumuza ciddi anlamda önem veriyoruz. Onların her istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Tabii ki Bilim ile bulaşan uygulamaları ilçemize taşımak isteriz. Sultangazi Doğası ve İnsanı ile tam bir huzur ilçesidir. Yardıma ve bakıma muhtaç yaşlılarımız için onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. İlçemizde 75. Yıl Mahallesi’nde inşa edilen Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmete başlamış durumda. Arsa üretimini Sultangazi Belediyesi’nin üstlendiği merkezde, 68 adet oda ile atölye, spor salonu ve aktivite odaları yer alıyor. Yaşlılarımız için Merkezinizin öncülüğünde Geronteknoloji projesini uygulamak istiyoruz. Biz Türkiye’de ki bu ilk uygulamayı ilçemize taşımak istiyoruz. Bizler bu projeye destek vermeye hazırız. İlçemizi üniversiteler ilçesi yapıyoruz. İlçemiz her gün büyüyen ve vizyon projelerimiz ile adeta nefes alan bir yer. Evlerinde olan ya da bizlerin himayesinde ki yaşlılarımızın hayatını teknolojiye entegre etmek dahası onları gençlerle buluşturmak, yaşam standartlarını yükseltmek bizim ana gayemizdir.”.

YAŞLI BİREYLER 5 YILDA ARTTI

Törende konuşma yapan İSTKA Genel Sekreteri Yavuz, Türkiye’de yaşlı nüfus oranının son 5 yılda artış gösterdiğine dikkat çekti. “65 yaş üstü bireylerin kaliteli yaş almalarının sağlanması, bu alandaki yenilikçi çalışmaların desteklenmesi projemizin temel çıkış noktasını oluşturuyor.” dedi.

Ajans olarak pek çok alanda ilklere imza attıklarını belirten Yavuz, “İstanbul Geronteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Türkiye’deki diğer şehirlerde benzer merkezlerin kurulmasına öncülük edeceğine inanıyoruz. “ diye konuştu.

İst-GETAM’da yaşlılarda düşmeye yol açabilecek kas-iskelet sistemi problemleri, denge sorunları, kardiovaskuler sistem problemleri tespit edilecek. Düşme riski tespit edilen yaşlılar proje iştirakçileri Bahçelievler Belediyesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aracılığı ile tedavi edilecek.

Merkezde aynı zamanda rehabilitasyon hizmeti de sunulacak. Yaşlıların bakımını üstlenen yakınlarına, Ar-Ge yapmak isteyen araştırmacılar ve lisans-lisansüstü öğrencilere eğitimler verilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGM'den sosyal medya açıklaması
EGM'den sosyal medya açıklaması
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı