|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Akciğer Hastaları Doktorlarıyla Buluştu
  • Reklam

Akciğer Hastaları Doktorlarıyla Buluştu

"Nefesim olur musun?" diye sordu bir grup cesur yürek. Hepsinin derdi ortaktı. Tıbbi teşhisleri farklı olsa da ortak sorunlarıydı nefes alamamak. Kimi akciğer kanserine, kimi Koah denen illete, kimi ise akciğer nakli olmuştu ya da nakil bekliyordu.

25 Eylül 2019 - 01:52

"Nefesim olur musun?" diye sordu bir grup cesur yürek. Hepsinin derdi ortaktı. Tıbbi teşhisleri farklı olsa da ortak sorunlarıydı nefes alamamak. Kimi akciğer kanserine, kimi Koah denen illete, kimi ise akciğer nakli olmuştu ya da nakil bekliyordu.

Bu cesur yüreklerin yolları Süreyyapaşa Pulmoner Rehabilitasyon da kesişti.
Öyle sıkı bağlar kurdular ki kendileri gibi aynı kaderi paylaşan hastalarla, yan yana, omuz omuza mücadele veriyorlar.  

Bu amaçla da Maltepe’de düzenlenen kahvaltılı etkinlikle doktorları, sağlık çalışanları ve fizyoterapistleriyle kahvaltıda buluşarak organ naklinin önemine değinmek için bir araya geldi.

Derya Yıldırım, Cemal Akıncı, Oktay Yüksel ve Metin Mumcuoğlu’nun organize ettiği “Nefesim Olur Musun Platformu yakın zamanda dernek olmaya hazırlanıyor. Amaçları da aynı kaderi paylaştıkları diğer hastalarla daha kolay iletişim kurmak, yaralarını birlikte sarmak ve zor zamanlarında gönül birlikteliği yaparak sorunlarına dikkat çekmek.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi hekimlerinden Doç. Dr. Erdal Taşçı ve ekibi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi'nden  Doç. Dr. İpek Özmen, Uzman Dr. Elif Yıldırım, Baş Hemşire Nurgül Karayel, Fizyoterapistler Murat Öztürk, Rüya Evin Aydın ve Meral Karakış etkinliğe katılarak hastalarına destek verdi…

Plaket töreni sırasında da duygusal anlar yaşandı.  Plaketlerini hastalarından alan doktorlar “Ne mutlu bize ki hastalarımızın yüreklerine dokunabilmişiz. Bu plaketler de işte bu yüzden çok anlamlı ve özel” dedi.

Bu anlamlı günde konuşan Doç. Dr. Erdal Taşçı, "Hastalarımızı günlük hayatın içerisinde görmek ve onlarla hastane dışında böyle güzel bir ortamda aynı havayı solumak bizim için en mutlu şey. Onları sağlıklı gördükçe yaptığımız işin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Tüm yorgunluğumuz gidiyor. Onlar mutlu ise bizler de mutluyuz" dedi.

Süreyyapaşa Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. İpek Özmen de akciğer nakli olan ve diğer akciğer hastalarının günlük hayatlarında daha az hareket ettiğini belirterek, "Günlük işlerini yapmak, dışarı çıkmak bu hastalar için giderek sıkıntı olmaya başlar. İleri dönemlerde ise bu durum kas, kemik erimesi, akciğer ve kalp fonksiyonlarında azalmaya sebep olur. Artık tüm dünyada bilindiği üzere biz de hastanemizde hastalara ilaç tedavisinin yanı sıra, egzersiz reçete edebilmek amacıyla ünitemizi oluşturduk. Sonuç ise beklentilerimizin üstünde oldu. Özellikle de sizleri böyle görünce çok mutlu oluyoruz" şeklinde konuştu.

Etkinliğin önemli sürprizlerinden biri de ünlü sanatçı Şafak Sönmez’in katılımı oldu. Yeni kaset çalışmasını bitiren ve tanıtımı için gün sayan sanatçı organ bağışının önemine değinerek her zaman sosyal projelerine destek vereceğini söyledi.

Kısa bir süre önce akciğer ameliyatı olarak hastalığı atlatan Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği Başkanı Hüzün Yücel de etkinliğe katılarak “Nefesim Olur Musun Platformuna destek verdi. Yücel, “Bana gelmez denemeliyiz, gelebilir. Hem de sinsi sinsi gelebilir. O yüzden Organ Bağışı çok önemli, elimizi taşın altına koymamız gerekiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Memurluğu Sınavı soruşturmasında 9 FETÖ'cüye gözaltı kararı
Polis Memurluğu Sınavı soruşturmasında 9 FETÖ'cüye gözaltı...
Emniyet Teşkilatına 500 Kadın Özel Harekât Polisi Katıldı
Emniyet Teşkilatına 500 Kadın Özel Harekât Polisi Katıldı