|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Bacak Uzatma Ameliyatı Yapıldı
  • Reklam

Bacak Uzatma Ameliyatı Yapıldı

SBÜ Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke daha imza attı. Bölgede ilk kez manyetik uzayabilen çivi ile iki hastaya bacak uzatma ameliyatı yapıldı.

24 Kasım 2019 - 22:42 - Güncelleme: 25 Kasım 2019 - 12:37

SBÜ Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke daha imza attı. Bölgede ilk kez manyetik uzayabilen çivi ile iki hastaya bacak uzatma ameliyatı yapıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Türkiye’de çok az merkezde yapılabilen manyetik uzayabilen çivi ile bacak uzatma ameliyatı gerçekleştirildi.

Boy kısalığının kader olmadığını artık tedavi edilebildiğini anlatan uzmanı Opr. Dr. Mesut Karıksız, “Türkiye’de çok az merkezde yapılan bacak eğriliği, bacak kısalığı, boy uzatma, doğuştan kemik eksiklikleri ve konjenital deformiteler gibi ameliyatları, Hastanemizde sıkça yapmaktayız. Boy kısalıkları toplumda daha çok estetik bir sorun gibi görülmekle birlikte tedavi edilmediği takdirde ileriki dönemde kalça, diz, ayak bileği ve bel de dengesiz yürümeye bağlı ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle bacak eşitsizliği bir an önce düzeltilmelidir. Boy uzatma ameliyatlarında günde 1mm olacak şekilde kemiği uzatmaktayız ve uzatma süreci tamamlandıktan sonra uzatılan kemiğin kaynamasını beklemekteyiz. Bu tedavi sürecinde hastalarımızı ameliyatın ertesi günü yürütüp egzersiz yaptırıyoruz böylece yatağa bağlı kalmak gibi bir durum yaşamıyoruz.” Dedi.

MANYETİK UZAYABİLEN ÇİVİ İLE BACAK UZATMA AMELİYATI

Uluslararası düzeyde bir çalışma yaptıklarına dikkat çeken Opr. Dr. Mesut Karıksız, “Şimdiye kadar daha çok eksternal fiksatör dediğimiz bacağın dışında görülen halka ve metal implant gibi aparatlarla yapılan boy uzatma yerine artık tamamen kemiğin içinde olan dışarıdan hiçbir şekilde görünmeyen manyetik uzayabilen çivilerle boy uzatma ameliyatları yapıyoruz.  Bu teknikle; enfeksiyon, eklemlerde sertlik ve hareket kısıtlılığı görülmemekte, estetik olarak ta çok daha tatmin edici olmaktadır. Bu konuda ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makalelerimiz bulunmaktadır. Hastanemize başvuran ve doğuştan kaval kemiklerinde 8 ve 10 cm kısalık olan iki hastamızı uzayabilen manyetik çivi ile başarılı bir şekilde ameliyat ettik şimdi uzatmalarına başladık yaklaşık 3 ay içinde uzatmalarını tamamlayıp bacak boylarını eşitleyeceğiz. Şehir dışından ve sağlık turizmi kapsamında yurt dışından tarafımıza başvuran hastalarımızın tedavisini özverili bir şekilde hastanemiz bünyesinde yapıyoruz. Bu tür hastalıkların tedavisi olduğunu bilmeyen veya tedavi için uygun bir sağlık merkezi arayan tüm hastalarımız gönül rahatlığıyla hastanemize başvurabilirler. Tüm hastalara şifalar diliyorum.” Diye konuştu…

"HAYALLERİME KAVUŞACAĞIM"

Ameliyat olan hastalardan Hazal Duymaz, yıllardır kurduğu hayallerine kavuşacağını ifade ederek, “Opr. Dr. Mesut Karıksız Beyi arkadaşımın aracılığıyla tanıdım. Arkadaşım da Opr. Dr. Mesut Karıksız Bey de ameliyat olmuştu. Çok güzel sonuçlar almıştı ve bana gönül rahatlığıyla önerdi. Bir yıl önce gelmiştim ama cesaret edemedim. O zaman şimdi tekrar cesaretimi toplayıp geldim. Şu anda eminim ki Mesut beyin sayesinde çok güzel günler göreceğim. Yıllardır kurduğum hayallerime bu ameliyattan sonra kavuşacağıma inanıyorum. Birçok arkadaşıma da önerdim. Öncelikle ilgili güler yüzlü olmasından ve onun elinden şifa bulmamdan dolayı kendisine çok teşekkürlerimi sunarım.” Sözlerine yer verdi.

"YIKILAN HAYALLERİM YENİDEN ONARILDI"

Uzayabilen çivi bacak uzatma yöntemini duyunca yıkılan hayallerinin yeniden onarıldığını ifade eden Abdurrahim Düz, “Opr. Dr. Mesut Karıksız beyi ve bu özel yöntemi eniştemden öğrendim. Bu çözümü incelemeye, araştırmaya başladım… Daha sonra yine eniştemin teşvikiyle Mesut beyin yanına gittim. Uzayabilen çiviyle bacak uzatma yöntemini iyice anlattı. Hastalığım nedeniyle bozulan psikolojim, yıkılan hayallerim yeniden onarıldı. Hocamızla da konuştuktan sonra içim rahat etti. Hocamız manyetik çivi yöntemini önerdi. Opr. Dr. Mesut Karıksız Bey başarılı bir operasyon yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Haber: Kenan Özgüven/ Diyarbakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emniyet Müdürü :
Emniyet Müdürü : " Atlı Polis Birlikleri kaldırılmalı..! "
Emektar polisin SAHİPSİZLİK İsyanı
Emektar polisin SAHİPSİZLİK İsyanı