|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Diyarbakır’da AMATEM Kuruldu
  • Reklam

Diyarbakır’da AMATEM Kuruldu

Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) kuruldu.

09 Aralık 2018 - 22:37

Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) kuruldu.

Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr Mehmet Diyaddin Güleken, uyuşturucu bağımlılığının günümüzde Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir sorun olmaya başladığını Türkiye’nin her yerinde Erişkin Ayakta Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezlerinin kurulmasının büyük bir fayda sağlayacağını söyledi.

Diyarbakır’da da Türkiye’nin bu genel meyline paralel olarak madde bağımlılarının ve uyarıcı madde kullanım sıklığının arttığına dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Diyaddin Güleken, “Tüm Türkiye’nin ve Diyarbakır’ın Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezine ihtiyacı vardı.
Diyarbakır’da da Türkiye’nin bu genel meyline paralel olarak özellikle esrar, sentetik kannabinoid türevleri, amfetamin ve diğer uyarıcı maddelerde kullanım sıklığı artmakla birlikte, eroin ve diğer maddelerin kullanımı da mevcuttur.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Bölümü olarak bu sorunun çözümünde hassasiyetle üzerimize düşeni yapmak adına, madde bağımlığının araştırılması, madde bağımlılarının tedavisi ve eğitilmesinin yanında ailelerinin de eğitilmesi hizmetlerini verebilmek için ilk etapta Erişkin Ayakta Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezini (AMATEM) açtık.
Merkezimize başvuran hastalarımız poliklinikte bu konuda uzman hekimimiz tarafından tanısı konulup ayakta tedavi görebileceği yönünde kanaat belirtildikten sonra hastaya önce ilaç tedavisi başlanıp madde bağımlılığı tedavilerinde uzman psikoloğumuz tarafından grup psikoterapileri ve eğitim toplantılarına katılması amacıyla kayıt altına alınacak.
Terapi sürecinde de ayrıca hastamızın ailelerine de bağımlılık ve tedavi süreci ile ilgili bilgilendirme eğitimleri verilecek. Tüm bu süreçlerde tedavi ve eğitimlerimizin etkinliğini görebilmek adına hastalarımız takip altına alınacak. Son olarak, Diyarbakır’ımıza AMATEM’imizin Mayıs 2019’da yeni birimlerinin açılacağının, 30 yataklı Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi ve 20 yataklı Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi haline geleceği haberini de vermek isterim. 
Bu vesileyle başta İl Sağlık Müdürümüz sayın Dr. M. Sait Avar’a, Başhekimimiz Sayın Doç. Dr. Erkan Baysal’a ve emeği geçen idareci ve çalışma arkadaşlarıma desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Merkezimiz Diyarbakır’ımıza hayırlı olsun.” Diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan birim hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri de; “Madde bağımlılarının ayakta teşhis, tıbbi ve psiko-sosyal tedavi ile tıbbi rehabilitasyon hizmetlerinin verileceği Erişkin Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi Diyarbakır İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Sait Avar’ın ve hastane yönetiminin katkıları ve destekleri ile tamamlanmış olup, Sağlık İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanlığımız tarafından 04 Aralık 2018 tarihinde kurulan komisyon marifetiyle yerinde incelenerek hizmete başlaması için faaliyet izni verilmiştir.” Denildi.

Haber: Kenan Özgüven / Diyarbakır / Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi