|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

’Emzirmede Gerçekler ve Mitler Sempozyumu’
  • Reklam

'Emzirmede Gerçekler ve Mitler Sempozyumu'

Ankara’da, Hacettepe Üniversitesi ile (TEMAS) Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri Derneği tarafından “1'inci Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi” düzenlendi. “1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası” kapsamında düzenlenen kongrede anne sütünün önemi ele alındı.

05 Ekim 2019 - 18:21 - Güncelleme: 06 Ekim 2019 - 19:15

Ankara’da, Hacettepe Üniversitesi ile (TEMAS) Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri Derneği tarafından “1'inci Uluslararası Emzirme Gerçeği Kongresi” düzenlendi.

“1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası” kapsamında düzenlenen kongrede anne sütünün önemi ele alındı. Sağlık Bakanlığı'nın da desteklediği sempozyum 3 Ekim Perşembe günü, The Ankara Otelde ücretsiz olarak düzenlendi.

'6. Ulusal Emzirme Haftası Sempozyumu'na, anneler ve anne adayları büyük ilgi gösterdi. Sempozyumda emzirmeye ilişkin bilinen doğrular ve yanlışlar masaya yatırıldı, sempozyum boyunca emzirmenin önemine değinildi ve bebeğe bir kez bile mama vermenin, emzirme süreci açısından olumsuz etkileri olabileceği vurgulandı.

Prof. Dr. Songül YALÇIN,  Prof. Dr. Canan TÜRKYILMAZ, Dr. Tomris CESUROĞLU, Uzm. Hemşire Melek KILIÇ, Diyetisyen Şule ELİTAŞ gibi alanında uzman isimlerin konuşmacı olduğu sempozyumda, Meme İle İlgili Sorunlar, Yapay Beslenmenin Zararları, Emzirmeyi Sürdürmek ve Annelik Kaygıları, Bebek Dostu Hastanelerden Neler Bekliyoruz, Emzirmenin Önemi gibi başlıklar ele alındı.

“EMZİRME, BEBEĞİ BÜTÜN HASTALIKLARDAN KORUYOR”

Prof. Dr. Canan Türkyılmaz, emzirmenin hem anneye hem de bebeğe yönelik önemini vurguladı.

Emen bebeğin lösemiye yakalanma ihtimalinin ya da kanser hastalıklarına yakalanma ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekerek, emziren annenin de meme kanseri, yumurtalık kanseri gibi hastalılara yakalanma ihtimalinin düştüğünü ifade etti. Anne sütünün maliyetsiz bir gıda olduğuna vurgu yapan Türkyılmaz, emzirmek kadar emzirmeyi sürdürmenin de önemli olduğunu belirtti.

Türkyılmaz, emzirmenin bebeği bütün hastalıklardan koruduğuna dikkat çekerek, “Zatürreden, idrar yolu hastalıklarına kadar ölümcül olsun olmasın anne sütü bütün hastalıklardan bebeği koruyor. Prematüre bebekleri düşünelim örneğin. Olgunlaşmamış bağırsakları, beyni, akciğeri koruyor anne sütü. Bu yüzden prematüre bebek anneleri emzirme konusunda daha da zorlanmalıdır. Obezite, diyabet çağın önemli hastalıklarından. Yine anne sütü hem annede hem de bebekte bu hastalıkların da oluşmasını engelliyor” diye konuştu.

'EMZİRME, EN SAĞLIKLI VE EKONOMİK BESLENME YOLU'

Dr. Tomris Cesuroğlu, emzirmenin, anne ve bebeğin yakınlaştığı süreç olduğunu belirterek "Bebeğiniz için dünyadaki en sağlıklı besin, anne sütü. En sağlıklı ve ekonomik beslenme yolu ise emzirmedir. Sonun başlangıcı; 'Biraz mamadan bir şey olmaz', 'Sütüm çoğalınca bırakırız' dediğiniz an başlıyor. Çünkü biraz mamadan bir şey oluyor, hem de çok şey. Her şeyden önce biberonla mama vermeye başladığınızda çok büyük ihtimalle bir süre sonra (ortalama 2-3 ay) bebeğiniz tamamen mama ile beslenmeye dönecektir. Bazı dikkatli ebeveynler süreyi uzatmayı başarabilir, bebeğe de bağlıdır bu; ama 6-7 aydan uzun sürmeyecektir. Neden mi? Birincisi, ikisinin içeriği arasındaki fark, ikincisi de veriliş yöntemleri arasındaki fark" dedi.

“MAMA REKLAMLARI EMZİRMEYİ ENGELLİYOR”

Dr. Tomris Cesuroğlu Türkiye’deki emzirme konusundaki sorunlara bakıldığında temelde 2 sorun olduğunu bunlardan birincisinin, annede emzirme isteğinin çok yüksek başlaması fakat bunun sürdürülebilirliği noktasında istenilen sonuca ulaşılmaması; ikincisinin ise mama reklamları olduğunu vurguladı.

Anne sütünün yarım saat içinde mideyi terk edip, bağırsaklara geçtiğini anlatan Cesuroğlu, bebeğin meme emmek için kullandığı teknik ile biberon emmek için kullandığı tekniğin de farklı olduğunu, bebeklerin doğduklarında refleks olarak emmeyi bildiklerini söyledi.

Cesuroğlu, "Anne sütü, yarım saatte sindirilirken mama, kelimenin tam anlamıyla mideye oturur. Mamanın mideden bağırsaklara geçişi 2 saati bulabilir. Bu da mama alan bebeğin daha geç acıkmasına, bir sonraki emzirmeyi normalden yani olması gerekenden daha geç istemesine neden olur. Memeler de en basit tabirle 'Demek bu bebek verdiğim sütle doyuyor, eh o zaman daha az süt üreteyim' diyerek yeni duruma ayak uydurur ve daha seyrek süt üretmeye başlar. Siz de bebek doymadığı için daha çok mama vermeye başlarsınız. Bu bir kısır döngü olarak devam eder.” Dedi.

Bazı durumlarda acilen mamaya başlanması gerekebildiğinin de altını çizen Dr. Tomris Cesuroğlu, "Bazı bebeklerde mamaya hiç beklemeden başlamak gerekebilir. Bebeğin kilo kaybetmesi ve ağır sıvı kaybı gibi durumlar bunlardan bazıları. Burada vurgulamak istediğim; eğer doktorunuz mama önerdiyse ve ama siz önce emzirmek için yapmanız gerekenlerin hepsini yapmaya çalışmak istiyorsanız sağlık açısından bebeğinizin bir riskinin olup olmadığının belirlenmesi açısından bunu mutlaka önce hekiminizle konuşup onun onayını aldıktan sonra başlayın" dedi.

“SİZİ KAYGILANDIRACAK KİŞİLERDEN UZAK DURUN”

Diyetisyen Şule Elitaş, görevli olduğu yeni doğan yoğun bakım ünitesinde anneleri belli bir miktar sütü gelmedikçe taburcu etmediklerini ifade etti.

Elitaş, “Bebek yoğun bakımda yatarken anne taburcu olana kadar elle sütünü sağmasını öğretiyoruz, elle sağmak mümkün olmadığında da makine ile sağmayı öğretiyoruz. Sonrasında ise anneler sütlerini steril bir ortamda sağarak hızlı bir şekilde bizlere ulaştırıyorlar ve bebeğin ne kadar süte ihtiyacı varsa enjektörle çocuklara veriyoruz” dedi.

Annelerin endişeli olduklarında sütlerinin az olduğunu, geleneksel yaşayan annelerin ise sütlerinin çok olduğunu ve emzirdiklerini vurgulayan Elitaş, süreç içerisinde anne kendisini sakinleştirecek, kendisine iyi gelecek insanlarla iletişim kurduğunda sütün arttığı gözlemlenecektir şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Görevli Polis, emekli polis kimliğini TANIMIYOR mu ?
Görevli Polis, emekli polis kimliğini TANIMIYOR mu ?
Başkan Nazlıpınar'dan 15 Temmuz mesajı
Başkan Nazlıpınar'dan 15 Temmuz mesajı