|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Kocaeli’nin ilk ve tek Özel Aile Danışma Merkezi Açıldı
  • Reklam

Kocaeli’nin ilk ve tek Özel Aile Danışma Merkezi Açıldı

Kocaeli’nde de ilk kez, "Aile Yasası" çerçevesinde danışmanlık hizmeti verebilecek Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi kuruldu. İzmit Yenişehir Mahallesi Dönmez Sokak Sağlıkpark İş Merkezi No: 8 adresinde kurulan Kocaeli’nin ilk ve tek Özel Aile Danışma Merkezi törenle hizmete açıldı.

06 Kasım 2019 - 22:43

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca aile kurumunu güçlendirmek, aile içerisinde yaşanan çatışmalara ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2013'te başlatılan "Aile Danışmanlığı" hizmeti kapsamında kamunun yanı sıra özel sektörde de merkezlerin açılmasının önü açıldı.

Kocaeli’nde de ilk kez, "Aile Yasası" çerçevesinde danışmanlık hizmeti verebilecek Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi kuruldu.  

İzmit Yenişehir Mahallesi Dönmez Sokak Sağlıkpark İş Merkezi No: 8 adresinde kurulan Kocaeli’nin ilk ve tek Özel Aile Danışma Merkezi törenle hizmete açıldı.

Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi açılışına; Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Uluslararası Psikologlar Derneği Başkanı Halil Tabur, Uluslararası Ruh Sağlığı ve Psikoterapi Derneği Başkanı İbrahim Halil Can, Kariyer Polikliniği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ulubey, Uluslararası Koçluk ve Koçlar Derneği Başkanı Osman Aykut Özalp, Marten Tenis Kulübü ve Marten Otomotiv İşletme Sahibi Fahrettin Batı, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneler Birliği Uzmanı Selami Tatar ile çok sayıda davetli katıldı.
Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi açılış kurdelesi hep birlikte kesildi.

‘AİLE BİRLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olabilecek Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi Kurucu Müdürü Tanju Ekinci, “Aile danışmanlığı, incinmiş duygular, eşler arasındaki veya ailedeki diğer bir kişi ile olan sorunlar, yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler konusundaki sorunlar başta olmak üzere, öncelikle aile birliğinin sağlanması için destek vermektedir.” Dedi.

Ekonomik ve sosyal alandaki gelişmeler nedeniyle son yıllarda aile kurumunda önemli dağılma, çözülmeler görüldüğüne dikkat Çeken Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi Kurucu Müdürü Tanju Ekinci, sorunlu ailelere sosyal ve danışmanlık hizmeti veren kurumların sayısının artmasının, aile kurumunda yaşanan dağılma ve çözülmelerin azalmasına katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’nde, sosyal hizmet uzmanlarının ve psikologların görev yapacağını ifade eden Ekinci, yaşanan soruna göre, tıp doktoru ve hukukçulardan da destek alacaklarını, ailelere ve çocuklara hizmet vereceklerini anlattı.

Katılan tüm konuklara teşekkür eden Kurucu Müdür Tanju Ekinci, şöyle konuştu:

ALANINDA UZMAN KADROLAR

“5 yıllık danışmanlık tecrübemizle, 6 Aralık 2018 tarihinde; Türkiye Cumhuriyeti Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyete geçen Kocaeli’nin ilk ve tek Özel Aile Danışma Merkezi; Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İzmit'in İlk ve Tek Aile Danışma Merkezidir.
Aile bütünlüğünün korunması, sağlıklı, mutlu ve kaliteli aile içi ve bireysel ilişkilerin sağlanması amacıyla tüm branşlarda alanında uzman çalışma ekibiyle danışmanlık hizmeti sunmaktadır.
Amacımız;  toplumun temelini oluşturan bireylerden başlayarak; ailelere, çiftlere, yetişkin ve çocuklara psikolojik destek ve rehberlik, danışmanlık hizmeti vererek bireylerde olumlu farkındalıklar oluşturmaktır.
Alanında uzman ekip kadrosuyla, Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi, bireysel danışmanlık, çift danışmanlığı, evlilik öncesi- evlilik danışmanlığı, çocuk- ergen danışmanlığı, cinsel terapi, öğrenci koçluğu, kariyer danışmanlığı, çocuk ve yetişkin testleri alanlarında haftanın 7 günü hizmet vermektedir.
Kocaeli Aile Danışma Merkezi bireysel hizmetlerin yanı sıra kurumlara özel seminerler vermektedir. Kurumlara, çalışma sürecinde verimlilik, kişisel gelişim, etkili iletişim becerileri, liderlik - yöneticilik seminerleri, aile mutluluğunun iş hayatındaki önemi ve ailelere yönelik daha birçok konuda aktif hizmet vermektedir. Bununla birlikte belli aralıklarla çeşitli uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı aile bilgilendirme seminerleri ve çocuk atölyeleri de verilen diğer hizmetler arasındadır. 
Kurumumuz; Uluslarası Psikologlar Derneği, Uluslararası Ruh Sağlığı ve Psikoterapi Derneği, Uluslararası Koçlar ve Koçluk Derneği’nin Kocaeli il temsilciklerini yürütmektedir.” dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDE YER ALIYOR

Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi Kurucu Müdürü Tanju Ekinci merkez ve hizmetler hakkında şu bilgilere yer verdi:

Sağlık Park İş Merkezi’nin 1. Katında, 220 metrekarelik alan içinde kurulan Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi’nde, 11 bölmeden oluşan 3 yetişkin-ergen görüşme odası, 1 çocuk görüşme odası, 1 seminer/konferans salonu, danışan bekleme odası ve hizmet birimleri bulunuyor.

Kocaeli’nin ilk ve tek aile danışma merkezi olan Özel Kocaeli Aile Danışma Merkezi, Kocaeli’nin merkezinde, sağlık alanındaki en etkin bölgesinde, tramvaya 2-3 dakika mesafede, her ulaşım aracıyla ulaşılabilecek lokasyonda bulunuyor.

DANIŞMANLIK MERKEZİNDE NELER VAR

Bireysel Danışmanlık (anksiyete - kaygı, travmalar, yeme bozuklukları, obsesif  kompulsif bozukluklar, sosyal fobi, öfke kontrol, özgüven eksikliği, kariyer planlama, tükenmişlik sendromu), İlişki Danışmanlığı, Evlilik Öncesi (flört dönemi, nişanlılık) Danışmanlığı, Evlilik Danışmanlığı (evlilik uyum süreci, evlilikte bireysel çatışmalar, aileye çocuk katılımı) Danışmanlık Hizmeti, Cinsel Terapi Danışmanlığı; Erkek Cinsel Sorunları(erken boşalma, ereksiyon problemi, boşalamama, cinsel isteksizlik vb.), Kadın Cinsel Sorunları(cinsel isteksizlik, vajinusmus, vb.), Çocukluk Çağı Problemleri (ayrılık anksiyetesi, mahremiyet eğitimi, tuvalet eğitimi, ebeveyne bağlanma, kardeş kıskançlığı, uyku problemi, öfke nöbetleri, çocuk zeka testleri, güvenli bağlanma,) gibi alanlarda danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. Ergenlik Sorunları (eğitim danışmanlığı, sosyal medya bağımlılığı, akran zorbalığı, okula uyum süreci, aile içi çatışma, kıskançlık duygusu, yetersizlik, aşırı güven, saldırganlık, sınav stresi ve kaygısıyla baş etme, okul fobisi, duygu gelişimi, kötü alışkanlıklara yönelme)…

AİLE DANIŞMANLIĞI

Sağlıklı Aile İçi İletişim, Mutlu Aile Danışmanlığı, Sağlıklı Boşanma Danışmanlığı, Çift Danışmanlığı,

Evlilik Öncesi(Nişanlılık, Uyum) Danışmanlığı, Evlilik Sonrası(Hamilelik Öncesi, Sonrası) Danışmanlığı,

Cinsel Danışmanlık, Erkek Cinsel Sorunları (Erken Boşalma, Ereksiyon Sorunu) Danışmanlığı

Kadın Cinsel Sorunlar (Vajinusmus) Danışmanlığı…

YETİŞKİN BİREYLERDE;

Anksiyete, Travma, Yeme Bozuklukları, Öfke Kontrol Bozukluğu, Tükenmişlik Sendromu

Sosyal Fobi, Evlilik Öncesi Danışmanlık, Evlilik Danışmanlığı, Cinsel Danışmanlık

Ölüm / Yas, Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi konularda alanında uzman danışmanlarımızla hizmet vermekteyiz…

ÇOCUKLARDA

Duygusal ve Davranışsal Sorunlar, Ağlama Nöbetleri, Uyku Problemleri/ Uyku Alışkanlığı

Tuvalet Eğitimi /Alt Islatma (Enürezis), Parmak Emme, Korkular- Kaygılar, Yalan Söyleme Tikler – Takıntılar, Saldırganlık- Vurma Davranışı, Okul Korkusu/Fobisi, Çalma Davranışı, İçe Kapanma- Utangaçlık, Geç Konuşma, Kardeş Kıskançlığı, Boşanma Döneminde Çocuk Danışmanlığı,

Evlat Edinme Süreci ve Sonrası Çocuk Danışmanlığı, Beslenme ve Yeme Problemi

İştahsızlık ve Yemek Yememe, Çocukluk Çağı Depresyonu Başlangıcı, Gelişim Problemleri

Yaygın Gelişimsel Bozukluk, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB)…

ERGENLİK DÖNEMİNDE

Ergen ile Aile Arasındaki Çatışmalar ve İletişim Problemleri, Sınav Kaygısı, Ergenlikte Madde Kullanımı,

Davranış Problemleri, Ergenlikte Kimlik Oluşumu, Öfke ve Saldırganlık, Değişken Duygusal Tepkiler,

Arkadaş İlişkilerinde Zorlanma, Özgüven sorunları, Uyku problemleri- Kabuslar, Ergenlikte Dışlanma,

Suç İşleme, Çalma Davranışı, Ergenlik döneminde Anti-Sosyal Davranışlar (okuldan kaçma), Kaygı Bozukluğu/ Anksiyete, Obsesif- Takıntılı Davranışlar, Sosyal Fobi/ Sosyal Kaygı, Ergenlik Dönemi Depresyonu ve Dikkat Eksikliği…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı