|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

DOMO ARRİGATO*
  • Reklam
M. Korhan GÜN

M. Korhan GÜN

DOMO ARRİGATO*

01 Ağustos 2014 - 23:37

 014 FIVB Dünya Grand Prix A Grubu mücadelesinin ilk günü, bugün Ankara'da başladı. Bayan milli takımımız, ilk maçında Japonya ile karşı karşıya geldi. Maçtan çok kısa olarak bahsetmek istiyorum.

 

Karşılaşmanın ilk setinde, Gözde ve Neriman'nın hücumlarının yanı sıra, Kübra'nın bloklarıyla etkili olduk ve son anları büyük bir çekişmeye sahne olan seti zorda olsa 29-27 kazandık.

 

Bu çok zorlu geçen setin ardından oyundan kopan Japon takımı, özellikle kendi yaptıkları hataları arttırarak oyundan kendi kendini düşürdü. Fark bir ara 14-6'ya kadar 8 sayı yükseldi. Bu sayıdan sonra ise set karşılıklı sayılara devam etti ve takımımız bu seti 25-19 kazandı.

 

Maçın son setinde baktığımızda Japon milli takımı antrenörü Manabe, oyuna Ishida, Ishii, ve 2. pasörleri Miyashita'yı alarak 3'lü değişiklik ile oyuna başladı. Bu değişikliğin can verdiği Japonya 4-0, ardından da 9-3 öne geçmesine rağmen, üstünlüğü yine arda arda yaptıkları hücum hatalarıyla topları auta vurarak takımımıza kaptırdı. 2. teknik mola sonrasında da seyirci baskısını da arkasına alan Sultanlarımız, maçın sonlarında Gamze Alıkaya'nın servisleri ile daha da rahat girdi. Setide 25-21 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrıldı.

 

Maçın geneline bakarsak, Neslihan'ın yokluğunda takımımızda pasör çaprazı oynayan Seda, gelecek maçlar için umut vermedi. Naz'ın yokluğunda Asuman, zaman zaman faullü paslar atsa da tercihlerini çok beğendim. Bu aslına maçın kazanılmasında çok önemliydi. Fakat deplasman maçlarında biraz daha dikkatli olması gerek. Başka sahalarda bunlara faul çalarlar. Maçta antrenörüz Massimo Barbolini, her set Güldeniz-Seda değişikliği ile hem Seda'nın hücum zafiyetini ve Neriman'nın servis karşılama zaafiyetini bir nebze olsun gidermeye çalıştı ve bunda da çok başarılı oldu. Son olarak takımımızın genel olarak servis gücünü bek iyi bulmadım. Daha zorlu maçlarda bu servis yetmeyecektir. Özellikle son gün onayacağımız Rusya maçında. Son olarak, Ankara seyircisi takımı çok güzel destekledi. Bunu da göz ardı etmemek gerek. İnşallah yarın salon, hafta sonu olması nedeniyle daha da çok dolar ve takımımızı ateşler.

 

Japon takımına bakacak olursak karşılaşma boyunca özellikle Gizem ve Neriman arasına attıkları servislerle bizi zorladılar. Ayrıca Gizem'e attıkları kısa servislerde başarılı oldu. Milli takımımızın hiç servisten direk sayı alamadığı maçta, Japonlara kurduğumuz 4 numaradan hücumlar ve blok üstünlüğüne karşı ise önlem alamadır. Buda maçı kaybetmelerine neden oldu.

 

Millilerimiz yarın, günün mağlubu Amerika karşısına mutlak galibiyet için çıkacak. Rusyanı'nın Amerika'yı 3-1 yendiği karşılaşmayı da izledim. Amerika takımında orta oyuncusu, Akinradewo haricinde hiç bir oyuncu bana göre göz doldurmadı. Olimpiyat sorası, takıma katılan yeni oyuncular, genç Rusya'ya karşı gelecek için ümit vermedi. Yarın Amerika karşısında mutlaka bugünün aksine iyi servis atılması gerek, özelliklede Hill'in üzerine. Böylece rakibimizi köşelerden oynamaya zorlamalıyız. Amerika'nın pasör çaprazı'nın da zayıf olması göz önüne alınırsa, orta alanda iki orta oyuncusunu da blokla durdurursak. Kolay bir galibiyet alırız diye düşünüyorum.  

 

DOMO ARRİGATO*:  Japonca teşekkür ederim manasına gelen tekerleme.

Son Yazılar