|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Şimdi de Millet 'ŞOK' ta !
  • Reklam
Ahmet KAPLAN

Ahmet KAPLAN

Şimdi de Millet 'ŞOK' ta !

01 Mayıs 2014 - 01:09

 Şimdi de Millet  “ŞOK”ta ! ...

Yerel seçimlere az kaldı; adaylık heyecanı da siyaset arenasında kavgalar da şimdiden başladı.

Her partide aday adayı enflasyonu yaşanıyor. 
Aday adayları partiyi değil kentliyi hedef alarak aslında parti yönetimlerini baskı altına almaya çalışıyor.

Ortaya erken çıkmaya çalışan, halkla erken kucaklaşmayı isteyen aday adayları meydanlara indi.

Tabii bizler, medya mensupları da aday adaylarını gözlemliyoruz.

CHP meydana hızlı indi ve aday adaylarının hemen hepsi ortada “Ben adayım” demeye başladı.

MHP sessiz ama iradeli! Kadınları ve gençleriyle meydanlarda! ...  Halkla kucaklaşıyor! Ailelere ve gençlere ulaşıyor!  Nokta atışı yaparak yerel yönetimlerden pay almaya çalışıyor…

AK Parti temkinli ve aday adayları “Bizde görev istenmez, verilir” söyleminin arkasında mevzilenmiş gözüküyor. Hani Başbakan Erdoğan demişti ya! “Ceketimi koysam seçilir!...”  Ama artık o söze itibar olduğunu sanmıyorum, zira parti içi çekişmeler ve cemaatin tavrı, PKK açılımı gibi faktörler kan kaybettirdi!…

Ama yine de hiçbir partide dışa yansıyan görüntü kimseyi aldatmasın; siperlerde kıran kırana bir mücadele var.

Muhalefetteki çekişme nasıl parti dışında yansıyorsa AKP’deki mücadele de tam tersine parti içinde ve daha sert, daha kırıcı.

Tüm partilerde herkes adaylığı bir diğerinin elinden kapmaya çalışırken; AK Parti’de insanlar adaylığı kendilerine lütfedecek iki dudağı izliyorlar.

 “Çevre sevgisi” ile başlayan masum hareketin, sulandırılan ve terörize edilen “Gezi ruhu”na umudunu bağlayanlar da başka bir cephe…

Ülkede insanlar liderlerin ağzından çıkan her kelimeyi dikkatle dinliyor ve izliyor!

Kırılsa da beğense de; “SANDIĞI” bekliyor!

Başbakan Erdoğan, “Türk Milliyetçiliği ayaklarımın altında” diyerek Türk Milleti’ni  kırdı ve kızdırdı…

“İslamiyet’in Ruh, Türklüğün Beden” olduğunu benimseyen, “Ruhların yaratıldığı zamandan bu yana Müslümanım, ama yüce Allah’ın beden bahşettiği zamandan bu yana da Türküm” diyen ve Türk Milliyetçiliğinin, “Allah’ını, vatanını ve milletini  sevmek” olduğunu benimseyenler kırgın ve kızgın

AK Parti cemaati de kırdı ve kızdırdı. Cemaatin oy oranını hesaplamaya çalışıyor. AK Parti’nin anketine göre cemaatin oyu yüzde üç - dört düzeyinde.

Ancak asıl anketlerde Cemaatin oyu AK Parti içinde yüzde 30’lara ulaşıyor... Etki ve yansımaları ise yüzde 50’nin üzerinde!

Gündemin sıcak tartışmalarına bakınca, Gezi olaylarından Cemaate, PKK’dan Kürt meselesine, “Faiz Lobisi’nden Koç’a yapılan operasyona, Ergenekon’dan Balyoz’a AK Parti’yi etkileyen birçok faktör var.

Ama AK Parti’nin kulislerinden yansıyan bir iç çatışma ŞOK etkisi yaptı. “Gezi protestolarıyla karşılaşan hükümet, kamuoyu önünde dile getirmese de parti yönetiminde ve AK Plaza’da eylemlerin arkasında Köşk’ün yani Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve cemaatin olduğunu düşünüyormuş.”

Ve AKP’yi “ŞOK” Eden Anket

Türkiye genelinde yapılan bir anket, çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. AKP Büyükşehirlerde kan kaybetti. CHP, AKP’yi geçti! Birçok ili MHP, CHP ve BDP’nin alma ihtimali oldukça yüksek.

Bölgelere bakıldığında AKP’nin oy kayıpları İç Anadolu, Akdeniz ve Marmara’da daha fazla… ,

Yerel seçimlerde AKP’nin mevcut belediyelerinin yüzde 20’sini kaybetme ihtimali oldukça yüksek.

CHP Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de oylarını ciddi bir şekilde artırdı. AKP ile CHP arasındaki makas da giderek daralıyor. Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 1,4’dür.

Ama en önemlisi Belediyeler borç batağında! ...

Belediyelerin borcu boğaza 3 köprü yaptırıyor!

Aralarında 5 büyükşehir Belediye Başkanlığı ile 2 büyükşehir belediyesinin işletmelerinin de yer aldığı yüzlerce belediye devlete borcunu ödeyemeyor.

Hazine alacaklarının toplamı 20,5 milyar lira. Belediyelerin Hazineye olan 13,6 milyar liralık borcu, Hazine alacaklarının yüzde 66’sına karşılık geliyor.

Belediyelerin borcuyla, 2,5 milyar dolara ihale edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi üç köprü yapılabiliyor.

Ve, Hükumetten Belediyelere Seçim Kıyağı!

Belediyeler Sayıştay denetiminden çıkarıldı. Kontrol dışı harcamalar artık serbest! Yolsuzlukların önü açıldı. Hesap vermeleri engellendi.

2012 yılında çoğunluğu AK Partili olan toplam 
2 bin 950 belediyenin 1949’unun bütçesi açık verdi ve 35 milyon lira açıkla kapadı.

Ve AK Parti hükümeti, aldığı kararla yerel seçimler öncesi belediyeleri Sayıştay denetiminden çıkardı. 
Yani Belediyelere Örtülü Dokunulmazlık sağlandı.

Yerel idareler bütçesi; 2010 yılında 1.3 milyar lira, 2011 yılında da 2.4 milyar lira fazla vermişti.

2014 Martında yapılacak yerel seçimler nedeniyle denge bozulmaya başladı.  

2012 yılında toplam 2 bin 950 belediyenin 1949’unun bütçesi açık verdi ve 35 milyon lira açıkla kapadı.

Yerel seçimler öncesi belediyelerin artan harcamaları, geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de tepkisini çekmiş, “Özellikle belde ve ilçe belediye başkanları, ayaklarını yorganlarına göre uzatmalı”  diye uyarmıştı. Ama hükümet kıyağını yaptı... Belediyeler Sayıştay denetiminden çıkarıldı. Kontrol dışı harcamalar artık serbest! Şimdi de Millet  “ŞOK”ta ! ...

Sevgiyle Kalın…

Ahmet Kaplan

Son Yazılar