|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bozlaklar Yetim Kaldı…,
  • Reklam
Misafir KALEM

Misafir KALEM

Bozlaklar Yetim Kaldı…,

26 Eylül 2012 - 03:35

 Bozlaklar Yetim Kaldı…

 Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Neşet Ertaş’ı kaybettik 

Anadolu insanının geçmişi, geleceği, yüreğinin sesi, sanatçı arkadaşlarının “sadece kazandığı erdeme ortak olduk” “çok sözleri az, az sözleri öz söyleyen”  “yaşarken bir efsane oldu” dedikleri yeri doldurulamayacak büyük sanatçı, halk ozanı, gönül insanı Neşet Ertaş hakkın rahmetine kavuştu. 

1938 Kırşehir doğumlu halk ozanı Neşet Ertaş, abdal müzisyen olarak tarif edilir ve Bozkırın Tezenesi olarak bilinir.
Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır. Annesinin ölümünden sonra babası ve kardeşleriyle birlikte köyüne yerleşir ve çocukluğu bu köyde geçer. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrenir.
Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile çalıp sesi ile türküler söylemeye başlar. Ertaş, etkilendiği tek kişinin "Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız." diyerek babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. 

Neşet Ertaş, 1950'li yılların sonunda İstanbul'a gelerek ilk plağını "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkarır.
Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder.
Daha sonra Ankara'ya yerleşir. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gider. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri döner.

Kendisine sunulan 'Devlet Sanatçısı' ünvanını; 'Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek kabul etmez. “Aynı kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına alıyorum” diyerek TBMM tarafından kendisine verilen üstün hizmet ödülünü almıştır.  

Yaşadığı sürece halk büyük destek vermiş ve Neşet Ertaş adeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından da fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.

20. yüzyıla damgasını vuran büyük sanatçı Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012'de İzmir'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkülerinle büyüdüm büyük üstad. Bizler, evlatlarımız ve gelecek nesiller yaşadığımız sürece, sazın her teline vuruluşunda seni şükranla yâd edeceğiz. Yattığın yer nur, mekanın cennet olsun .

Güler Fedai
TÜRKSOY KKTC Ülke Temsilcisi 

Son Yazılar