|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bu Fotoğraflar ASTANA’nın İhtişamını Yansıtacak
  • Reklam
Misafir KALEM

Misafir KALEM

Bu Fotoğraflar ASTANA’nın İhtişamını Yansıtacak

13 Eylül 2012 - 03:57

9. TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması’nın fotoğraf kareleri
ASTANA’nın ihtişamını yansıtacak…

“TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması”nın 9.cusu 27 Ağustos - 5 Eylül 2012 tarihleri arasında  “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin geleneksel etkinliklerinden olan “TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması”na sekiz ülkeden yirmi bir fotoğraf sanatçısı katıldı. 

Kazakistan Kültür Bakanlığı ve Kazakistan halkının Ruhani Gelişim Vakfı ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan (R.F.), Başkurdistan(R.F.), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Gagavuz Yeri (Moldova)’dan fotoğraf sanatçılarının katıldığı etkinlik sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirildi.  “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında Astana’da düzenlenen buluşma, ilk gün bir basın toplantısıyla amacı ve sonuçları itibariyle yazılı ve görsel basına tanıtıldı. 

İkinci gün Türkiye’den etkinliğe katılan ünlü fotoğraf sanatçısı Sıtkı Fırat’ın fotoğraf sanatı üzerine yaptığı görsel söyleşisi ile devam eden etkinliğe Astana’dan kalabalık bir sanatçı grubu katıldı. Çocukluğu, doğduğu yöre ve fotoğraf sanatına başladığı yıllar ile sanatçının fotoğraf karelerinden örneklerin sunulduğu söyleşi sanatçılar tarafından büyük bir merakla izlendi.  Astana’nın çevre ve mimari özelliklerinin, Borobay Gölü’nün doğal güzelliklerinin sergilendiği etkinliğin hitamında Dört Eylül 2012 tarihinde Aru-Art galerisinde sanatseverler için hazırlanan fotoğraf sergisinde katılımcı sanatçılar ASTANA çekimlerinden elde ettikleri fotoğraf karelerini sergileme fırsatı buldular.

Son derece özenle seçilmiş yörelerde tamamlanan çekimler sonrasında katılımcı sanatçıların kendilerine özgü yorumlarıyla fotoğraf karelerine yansıtacakları eserler, gelecek günlerde değişik ülkelerde, etkinlik ve festivallerde sergilenecek, ayrıca bir prestij katalogda toplanarak etkinliğin yürütüleceği yörelerin, ülke halklarının, doğal ve kültürel zenginliklerin tüm TÜRKSOY’a üye ülkelere tanıtılmasına vesile olacak, ülke turizmine katkı sağlayacağı gibi gelecek nesillere belgesel kanıtlar bırakılması gibi bir misyonu da üstlenecektir. 

Kapadokya, Mersin, Karadeniz, İstanbul, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan, Başkurdistan, Kazakistan olmak üzere bu güne kadar sekiz defa gerçekleştirilen söz konusu buluşma bir kez daha projeler, etkinlik ve sonuçları itibariyle kayda değer olup, profesyonel deneyim paylaşımının yanı sıra ülkeler arası sıcak temasların kurulmasına ve halkların birbirini daha iyi tanıyıp anlamasına vesile olmuştur. 

Güler Fedai
TÜRKSOY KKTC Ülke Temsilcisi

Bu Fotoğraflar ASTANA’nın İhtişamını Yansıtacak

Bu Fotoğraflar ASTANA’nın İhtişamını Yansıtacak

1   2   3   4   5   6   7   8   9

Son Yazılar