|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Hepimiz Hititliyiz
  • Reklam
 Av. Arb. Hilmi Erkin SEVİN

Av. Arb. Hilmi Erkin SEVİN

Hepimiz Hititliyiz

01 Haziran 2011 - 15:04

Hepimiz Hititliyiz

Hititler, Anadoluda hayat bulmuş yüzlerce medeniyetten biri. Etiler diye de bilinirler. MÖ. 1800- MÖ 1200 arasında, neredeyse Osmanlı İmparatorluğu kadar uzun bir süre bu topraklarda, bizlerin yaşadığı yerlerde yaşamışlar.

Hititçe, İngilizcenin de dahil olduğu Hint- Avrupa dil ailesinin bilinen en eski dilidir. Mısırlılarla tarihin ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Anlaşmasını yapmışlardır. İlk çağın en gelişmiş hukuk sistemine sahipler, noterlik müessesesinin temelleri bu dönemde atılmıştır.

Sonunda ne oluyor? Henüz tam olarak bilinmeyen bir nedenle MÖ 13. yy'da devlet yıkılıyor. Bir süre beylikler halinde devam edip sonunda tamamen siliniyor tarih sahnesinden.

Aslında silinen sadece Hititlerin siyasi yapısı. Ortada ilk çağın en gelişmiş medeniyetlerinden biri var, koca bir halk var. Nereye gitti bu insanlar? Hiçbir yere gitmediler aslında hepsi aramızda yaşamaya devam ediyor. Bugün hala sıkça kullanılan ''Sibel'' isminin Hitit tanrılarından biri olan ''Kibele''den geldiğini kaç kişi biliyor? Peki yaz sofralarının vazgeçilmezi cacığın ilk kez Hititler tarafından içildiğini, Anadolu'nun düğün yemeklerinden olan Keşkekin ''keşkef'' ismiyle Hititlerce yapıldığını? Kısacası bugünkü kültürümüzde Hititlerin büyük katkısı var.

Şuralı, buralı, oralı diye insanları kategorilere ayıranları, tanıştığı kişilerin önce memleketini sorup hemen kafasında etiketleyenleri, soyağacını bilmem ne beyliğine falanca hanedanlığa bağlamaya çalışanları gördükçe ben de diyorum ki ''Hepimiz Hititliyiz!''

Hilmi Erkin Sevin

Son Yazılar